7 بازی کامپیوتری ایرانی؛ از شاهزاده ایرانی تا میر مهنا

تولیدکننده بازیهای رایانهای ایرانی با اشاره به افزایش استقبال از بازهای رایانهای داخلی، گفت: خیلی از بازیهای رایانهای خارجی که در بازار عرضه میشود مغایر بافرهنگ ایران و اسلام است و آسیبزا هستند. به گفته­ی وی این کار اگرچه باعث افزایش نسبی قیمت تمامشده بازی میشود اما از سوءاستفادههای احتمالی جلوگیری میکند و در نهایت به نفع تولیدکننده و مصرفکننده خواهد بود (وبسایت اخبار فناوری اطلاعات). تلاش برای حمایت از بازیهای رایانهای در نمایشگاه تسما و جشنواره­ی مهندسی رسانه (وبسایت برنانیوز). طرح تأسیس این بنیاد براساس مأموریتی از سوی شورای هنر (یکی از شوراهای شورای عالی انقلاب فرهنگی) در سال 1385 به عهده­ی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گذاشته شد (وبسایت شورای عالی انقلاب فرهنگی). بابک کرباسی کارشناس بازیهای رایانهای گفت: چند خبرگزاری بینالمللی اعلام کردند صنعت بازیهای رایانهای ایران به عنوان یکی از نقاط قوت جمهوری اسلامی خطرناکتر از انرژی هستهای این کشور است. خبرگزاری مهر- گروه فرهنگ، بازیهای ویدئویی نهتنها سبک زندگی و فرهنگ یک جامعه را تحت تأثیر خود قرار دادند، بلکه تکنولوژیهای مختلفی را وابسته به هویت خودشان کردند.

تولید کامپیوترهای گیمینگ، کنسولهای همراه، تلفنهای هوشمند مخصوص بازی، پلتفرمهای واقعیت مجازی، همه و همه در راستای یک تجربه ویدئو گیمی تولید شدند. آن چه که همه برآن توافق دارند، دقت در نوع بازی خریداری شده و مدت زمانی است که بچهها برای این بازیها صرف میکنند. در حالی که در بازی های تعاملی سنتی بازیگر ها می توانند قواعد بازی را با توافق با یکدیگر تغییر دهند. بیشتر بازیهای رایانه ای و موبایلی که در بازار ایران موجود است، با محتوای خارجی و غیرمتناسب با فرهنگ ایرانی اسلامی هستند و جای خالی بازی ها با محتوای ایرانی اسلامی که حاوی نکات آموزنده برای فرزندانمان باشد واقعا احساس می شود. اما در بازار سخت بازی های رایانه ای در کشور بازی سازهای ‘رو به رشد’ تاب آورده اند و نفس می کشند. اما با وجود گذشت یک دهه از جاری­شدن سیلی از بازیهای رایانهای (بویژه بازیهای خارجی) به بازار و شکلگیری یک مجموعه­ی اجتماعی-اقتصادی حول آن، به نظر میرسد مطالعات گسترده و همهجانبهای که این موضوع را از زاویههای مختلف مورد بررسی قرار دهد، انجام نشده است. Scratch: کدنویسی را با اسکرچ یاد بگیرید زیرا بیش از یک بازی برنامه نویسی است.

هرگونه شرایط روانی و فیزیکی همزمان با این اختلال، مانند افسردگی و اضطراب ممکن است به درمان نیاز داشته باشند. با توجه یه اینکه بازی های رایانه توانایی جذب مخاطب دارند، خیلی از شرکت های بزرگ در تلاش هستند که یادگیری را با این بازی ها آمیخته کنند و نتیجه ی تلاششان ایجاد بازی هایی برای تقویت توانایی های خلاقیتی و احساسی می باشد. اگر بچه ها تا انتها یا حتی در وسط حرکت کنند، ممکن است اطلاعات کلیدی را از دست بدهند. درمان معمول؛ ممکن است از روشهای درمان اعتیاد، برای درمان اختلال بازی اقتباس گرفته شود. این درمان به کمک به فرد برای کنترل گرایش به بازی، مقابله با افکار غیر منطقی و یادگیری مهارتهای مقابلهای و تکنیکهای حل مسئله متمرکز است. تصور کنید وسط یک مکان تاریک کمین کرده اید و باید مراقب باشید تا حدودا بیست رقیب به شما شلیک نکنند و شما را از بازی حذف نکنند، همین مسئله باعث می شود که شما تمام تمرکز خود را به کشته نشدن در این دنیای جذاب بکار بگیرید؛ بازی های رایانه ای معمولا تمرکز مخاطب خود را در تمام طول بازی جلب می کنند و این باعث می شود همیشه روی یک مسئله آن هم پیشرفت در بازی خود تمرکز کنید.

تابستان شروع شده و تمام بچه ها، بزرگ و کوچک، نوجوانان و حتی بزرگسالان برای گذراندن وقت خود در این گرما به بازی های الکترونیکی روی می آورند. هر قدر وقت گذاری و ارتباط صحیح بین والدین و فرزندان بیشتر باشد زمینه چنین بازی هایی کمتر فراهم می شود. در سنین پایین تر، کودکان تبلت را دوست دارند و ساعتها وقت خود را برای این بازی ها صرف می کنند. در واقع، بازی های رایانه ای اعتیاد آور هستند به این دلیل که صنعت تولید بازی رایانه ای یک صنعت میلیارد دلاری است که هرچه افراد زمان بیشتری در این بازی ها سپری کنند، سود بیشتری نسیب شرکت ها خواهد شد. CodeCombat: همانطور که از نامش پیداست یک بازی است که شما را در حال نوشتن کد به منظور کنترل یک قهرمان در یک جستجوی حماسی می بیند. این مطالعه کوشیده است به بررسی وضعیت موجود تولید و واردات بازیهای رایانهای در کشور بپردازد و از این طریق مقدمه­ای باشد برای تدوین راهبردها و سیاست­های خاص این حوزه. وزن و نقش هریک از این اجزا و عناصر فعال در فرایند تولید، واردات، تکثیر و توزیع بازیهای رایانهای و همچنین در سیاستگذاری، تصمیمگیری و برنامهریزی در این حوزه یکسان نیست. بازی رایانهای سفیر عشق، بزرگترین بازی رایانهای ایرانی با روایت صداهای ماندگار ایران در مراکز فرهنگی سراسر کشور عرضه میشود.

دیدگاهتان را بنویسید