وضعیت بازیهای رایانهای در ایران و جهان سیاست¬ها، رویکردها و سازمان¬های دست¬اندرکار

برخی بازیهای رایانهای میتواند باعث تقویت تمرکز و هماهنگی میان چشم، دست و عضلات و افزایش سرعت عکس العمل کاربران شوند. درباره آثار گوناگون بازی های رایانه ای بر بازی کنندگان سنین مختلف شواهد متناقضی در دست است، اما برخی از قطعی ترین یافته ها نشان می دهد که بازیهای رایانه ای و هیجانات ناشی از آن باعث افزایش خصومت نسبت به دیگران، خشونت، انزوا ، سستی، کندی، تنبلی، چاقی، افزایش فشار خون، ضربان قلب، قند خون و چربی شده و در شرایط پیچیده تری قادرند به رفتارهای وسواسی، افت عواطف و احساسات ، جنبش های سریع و خودکار بدن و محدودیت در خودآگاهی منتهی شوند. بیشتر بازی های رایانه ای نیازمند تصمیم گیری و واکنش سریع کاربر هستند. از طرف دیگر بازی کردن باعث میشود قدرت بینایی کاربر در مقایسه با سایر افراد بهتر و بیشتر شود. ولی امروزه مشکل قدیمی سیم دسته و محدودیت اندازهٔ این سیمها که باعث میشد کاربر برای استفاده از کنسول بازی با فاصلهٔ کمی از تلویزیون به بازی کردن بپردازد، با کنترلرهای بیسیم حل شده است. این مطالعه کوشیده است به بررسی وضعیت موجود تولید و واردات بازیهای رایانهای در کشور بپردازد و از این طریق مقدمه­ای باشد برای تدوین راهبردها و سیاست­های خاص این حوزه.

شناخت فواید و مضرات بازیهای رایانهای برای کودکان میتواند به والدین برای انتخاب درست بازیهای رایانهای کمک کند. حتی الامکان بازیهایی را انتخاب کنید که چند نفر بازیکن بخواهد تا بچهها را به بازی گروهی تشویق کند. بازی یک قسمت مهم از فرایند رشد و توسعه است که کمک میکند تا کودک فعل و انفعالات اجتماعی و مهارت های روانی حرکتی را یاد بگیرد. در حین بازی است که او چگونگی بروز عواطف، کنترل و ارضای مناسب آن را یاد می گیرد. عدم آموزش صحیح و نگاه منطقی به بازیهای کامپیوتری این خطر را در مسیر زندگی کودکان قرار میدهد. با مطالعاتی که دانشمندان حوزهٔ روانشناسی روی این بیماری انجام دادهاند، یکی از دلایل مهم حادث شدن آن را، عدم تمرکز میدانند. دانشمندان عصبشناس دانشگاه روچستر نیویورک به این نتیجه رسیدند که انجام بازیهای رایانهای سبب تمرین مغز برای تصمیمگیری سریع میشود. اغلب بیش از آنکه به مزایای بازی های رایانه ای پرداخته شود درباره معایب و مضرات آن بحث میشود. روز گذشته خبری درباره خودکشی یک نوجوان ۱۴ ساله در بمبئی هند منتشر شده که به نظر می رسد در نتیجه اعتیاد به بازی های رایانه ای روی داده است.

Scratch: کدنویسی را با اسکرچ یاد بگیرید زیرا بیش از یک بازی برنامه نویسی است. این بازیها طوری طراحی شده اند تا بازی کنندگان لحظات بیشتری را به بازی بپردازند و محتوای اکثر این بازیها شبیه دنیای واقعی می باشد و در این بازیها افراد با مسائلی شبیه مسائل و مشکلات دنیای واقعی روبرو می شوند که باید این مسائل را حل کنند ولی بدون استرس و خطرات دنیای واقعی. بروز هیجان های شدید عصبی ،تمایل به رفتارهای خلاف قانون و هنجارگریزی در کاربران، تقویت حس پرخاشگری و ستیزه جویی و تخریبگری، انزوا طلبی و گوشه گیری و ضعف در تعامل با محیط واقعی و هم سن و سالها، کاهش تعامل با والدین و سایر اعضای خانواده، کاهش توجه به مطالب درسی و افت تحصیلی، تقویت حس خودخواهی و زیاده خواهی افراطی، ضعف در مهارت های ارتباطی و اجتماعی کاربران، سرخوردگی، افسردگی و کاهش اعتماد به نفس و خود اتکایی از مهمترین آسیب بازی های آنلاین است. 1.به بازی کودکان اهمیت دهیم زیرا زندگی آنها در بازی شکل واقعی به خود میگیرد. نیاز به توضیح و استدلال نیست که این مسائل، کودکان را به رفتارهای خشن ترغیب کرده و اثرات مخربی در ذهن و روحیه آنها بجا میگذارد. را فاقد قدرت لازم برای تحلیل و حل مشکلات میبیند.

طرفداران بازیهای رایانه ای مهمترین ویژگی این بازیها را داشتن هدف و ایجاد چالش برای بازیکن میدانند که باعث افزایش توان حل مسئله در کودک می شو د . اختلالات خواب به علت تحریک بیش از حد مغز ایجاد می شوند. نتیجه : با توجه به پیشرفت سریع تکنولوژی ، بازیهای رایانه ای یکی از اجزاء جدایی ناپذیر زندگی کودکان در عصر حاضر می باشد. یکی از نگرانی های عمده دربارة بازی های ویدیویی، ویژگی آشکار خشونت آمیز بودن بسیاری از آنهاست. اکثر بررسی های مربوط به اثربازی های رایانه ای تأیید می کنند که مواجهه ممتد با این قبیل برنامه ها ، بویژه بازی های خشونت آمیز ، به عنوان یکی از عوامل تنیدگی زا ، اشکارا آثار منفی بر رفتار و تحول کودکان به جا می گذارد. بازی سفیر عشق روایتگر داستان حضور حضرت مسلم ابن عقیل ( ع) در شهر کوفه به عنوان سفیر امام حسین(ع) میباشد که علاوه بر روایت این بخش از زندگی این بزرگوار در قالب چندین گذشته نمایی و آینده نمایی به حادثه کربلا نیز میپردازد. ۴-آمیختگی خیال و واقعیت: پرورش تخیل، به عنوان گامی برای دستیابی به موفقیتهای آتی کودکان، حائز اهمیت است، اما تداخل خیال با واقعیت همان قدر خطرناک است.

دیدگاهتان را بنویسید