وضعیت بازیهای رایانهای در ایران و جهان سیاست¬ها، رویکردها و سازمان¬های دست¬اندرکار

در دهه­ی اخیر گسترش این بازی­ها سبب شده تا از این حوزه به عنوان یکی از مهم­ترین بخش­های صنعت سرگرمی نام برده شود. ب. روند نزولی قیمت دستگاه های مربوط به بازی های رایانه ای در سال های اخیر. تدوین و تصویب خطمشیها، سیاستها، راهبردها و برنامههای کلان بنیاد بر عهده هیئت امناست که به مدت سه سال با پیشنهاد بالاترین رده­ی سازمانی ذیربط و با حکم وزیر ارشاد منصوب میشوند. شرکت «اکتیویژن» در سال 1979 در آمریکا پایهگذاری شد و اکنون از مهم­ترین تولیدکنندگان بازی کامپیوتری است. چگونه انجام بازی های کامپیوتری را در فرزندمان کنترل کنیم؟ افرادی که بیش از اندازه بازی های رایانه ای انجام می دهند همیشه نگران تر و افسرده تر از انسان های دیگر هستند. این گفته زمانی صحت دارد که دانش آموزان بیش از حد معمول این کار را انجام دهند. همچنین به این دلیل که ادارات مرکزی و استودیوهای آن­ها در کشورهای مختلف قرار دارد، قوانین و مقررات کشورهای میزبان نیز بر فعالیتهای آنان تأثیرگذار است.

به دلیل جاذبه مسحور کننده ای که این بازی ها دارد، بچه ها وقت و انرژی زیادی را صرف بازی با آن می کنند، حتی بعضی از کودکان صبح، زودتر از وقت معمول بیدار می شوند تا قبل از مدرسه کمی بازی کنند . کسانی که بیش از حد به بازی های ویدئویی فکر می کنند، نمی توانند به راحتی در شب بخوابند. اگر چنانچه قراراست از بازی های کامپیوتری استفاده کنید، بهتراست بازی های تصویری خلاق که کودکان باید به وسیله آنها، معما هایی را حل کنند، بیش از بازی های دیگر مورد توجه قراردهید. در سنین پایین تر، کودکان تبلت را دوست دارند و ساعتها وقت خود را برای این بازی ها صرف می کنند. این بازی ها، با بهره گیری از تصاویر پرتحرک و صدهای مهیج، دنیایی از هیجان را به این انسان های تشنه جنب و جوش ارزانی می کند و همین جذبه و کشش زیاد است که روح و جسم آنان را برده وار، مطیع خود می سازد و به دنیایی از تخیلات می برد که خود را محور و قهرمان اصلی ماجرا می پندارند.

شناخت فواید و مضرات بازی های رایانه ای برای کودکان می تواند به والدین برای انتخاب درست بازی های رایانه ای کمک کند. همچنین این بازی ها به بخش جدایی ناپذیری از زندگی کودکان و نوجوانان و حتی بزرگسالان تبدیل شده اند. تغییرات سبک زندگی از قبیل کوچک شدن خانواده ها و تک فرزندی و نبود هم بازی، زندگی آپارتمانی و محدودیت تحرک برای کودکان، نبود فعالیت ها و جست و خیزهای کودکانه، تنهایی کودکان و غیبت های طولانی والدین، در کنار عوامل و زمینه های مختلف دیگر، استفاده ی کودکان و نوجوانان از رایانه، اینترنت، تبلت و گوشی های هوشمند را اجتناب ناپذیر کرده است. این کودکان در بسیاری از فعالیت های فوق برنامه و کلاس های ورزشی شرکت نمی کنند. آسیب های جسمانی فراوانی از جمله بروز تیک ها و فشارهای عصبی، سردرد، چشم درد، چاقی، کمر درد، دردهای مفصلی انگشتان و مچ دست، کم خوابی و بی خوابی، اختلال در اشتها می تواند به همراه داشته باشد. این انزوا منجر به شکل گیری ویژگی هایی از قبیل خجالتی و کم حرف بودن در آنان می گردد و بسیاری از مفاهیمی را که تجربه با همسالان بودن به آنان آموزش می دهد را کسب نمی کنند. فضای مجازی نسل جدیدی از فضای روابط اجتماعی است که با اینکه عمر زیادی ندارد، ولی توانسته است در زندگی مردم جا باز کند و بسیاری از آنان را با خود درگیرکند.

بهتراست که والدین همراه فرزندان خود به کوهستان، باشگاهها و میادین ورزشی بروند و به بازی های مورد علاقه آنها بپردازند تا انرژی عصبی و روانی آنان تخلیه شده و توجهشان ازبازی ها ی رایانه ای منحرف شود. برخی از بازیهای رایانهای حاوی محتواهایی است که مناسب سن و جنسیت فرزندشان نبوده و در صورتی که بدون نظارت و همراهی والدین بازی مورد نظر خود را انتخاب کرده باشند آسیبهایی را برای آنها به دنبال خواهد داشت. پدر و مادرها معمولاً به فرزندان خود میگویند نشستن در برابر تلویزیون منجر به کاهش قدرت بینایی میشود. افرادی که دچار بیماری آب مروارید هستند، می توانند با انجام بازی هایی که در آن کاربر باید به هدف هایی مشخص شلیک کند، قدرت بینایی خود را تقویت کنند. خطر اعتیاد نوجوان ها و جوان هایی که به بازی رایانه ای روی می آورند، بیشتر از بقیه افراد است و بازی های رایانه ای شخص را وابسته به خود می کند. برخی افراد که معمولاً بسیار فعال هستند با انجام این بازی ها میتوانند فرصتی برای آرامش بیابند و به این ترتیب از میزان استرس آن ها کاسته شود. این کمبود منابع و اطلاعات ما را واداشت که به فهرست کردن و توصیف سازمانهای درگیر در حوزه­ی بازیها، اهداف و وظایف و ویژگیها و سازوکارهای آن­ها بپردازیم و از این طریق راه را برای تحلیل وضعیت موجود بر بازیهای رایانهای در ایران و تبعات فرهنگی و اجتماعی آن­ها در پژوهشهای بعدی هموار کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید