هیچ پژوهش فقهی در عرصه بازی های رایانه ای انجام نشده است

۱-انزوا و تنهایی کودکان: کودکان اغلب تنها بازی میکنند و هنگام بازی، به دلیل هیجان و استرس ناشی از صحنهها، برای زمانی طولانی کم تر متوجه اطراف خود هستند؛ به همین دلیل متخصصان امر معتقدند، عادت بیش از حد به این نوع بازیها و گذراندن زمانی طولانی در برابر صفحههای نمایش بازی، که برخی آن را اعتیاد میدانند و مینامند باعث دوری از جمع و در نهایت انزوا و تنهایی بچهها میشود. بر اساس ماده­ی 9 اساس­نامه منابع و داراییهای بنیاد از کمکهای دولتی و سازمان­های عمومی، اموال منقول، غیرمنقول، وجوه نقدی و هدایا ، درآمد ناشی از سرمایهگذاری و ارائه خدمات در چارچوب اهداف و وظایف بنیاد و نیز وجوه حاصل از انعقاد قرارداد تشکیل شده است اما به گفته­ی قائم مقام، ارائه­ی اعتبارات لازم به بنیاد با دشواریهایی روبرو بوده است (وبسایت برنانیوز). اما در حوزه کودکان؛ حد و مرز گسترش این بازیها چقدر است؟ ده درصد(۱۰ درصد) از منابع حاصل از این عوارض جهت ساخت بازی های رایانه ای متناسب با فرهنگ دینی و انقلابی به مراکز رُقومی بسیج و همچنین گسترش فرهنگ فاخر قرآنی اختصاص می یابد. همچنین آنها باید از عواقب قانون هایی که برای کودکتان وضع می کنید، کاملا با خبر باشند.

این بازی ها همچنین موجب تولید هورمون های دوپامین و نیز آدرنالین شده که به صورت بالقوه می تواند به افزایش توانایی و انعطاف پذیری مغز کمک کند. زنان مغول در آن زمان زیاد جنگجو می شدند اما خوتولون نه تنها اسب سواری عالی، بلکه یکی از بهترین کشتی گیرانی بود که مغول ها تا به آن زمان دیده بودند. هدی لامار یکی از مستعدترین و شناخته شده ترین بازیگران عصر کلاسیک هالیوود بود، اما این همه ی ماجرا در مورد او نیست. لامار یک مخترع هم بود. بونی هم در همان بازی و همینطور سریال تلویزیونی Black Sails به تصویر کشیده است. این مخلوقِ فراموش نشدنی آرکین (Arkane) شاید فقط یک بازی رایانه ای باشد اما اصلاً مثل بقیه همنوع هایش نیست. سرافکنده را نمی شود فراموش کرد چرا که برخلاف خیلی از بازی هایی که امروزه دور و برمان هستند، به انسان ها درسِ زندگی می دهد. سرافکنده یا Dishonored نامی است که شاید هیچ کس به زودی توانایی فراموش کردنش را نداشته باشد. حتی اگر هرگز بازی را انجام نداده اید، بدون شک در مورد آن چیزی شنیده اید.

حق وردی با اشاره به سبک زندگی افزود: بازیکنان بدون آنکه متوجه موضوع باشند مباحث ضدمعنویت، ترویج خشونت، فحشا و فساد، اسوه سازی از شخصیت های ضداخلاقی، گناه و اصرار بر آن را در خلال بازی رایانه ای آموزش دیده و سبک زندگی غربی را یاد می گیرند. اما تهدیدات جدی آن برای سلامت جسم و روح فرزندان موضوعی است که توجه خانوادهها را می طلبد. متأسفانه در زمینه بازیهای رایانهای پژوهش و مسأله شناسی فقهی نشده است؛ اما در این زمینه مراجع را نبایدمقصر دانست. به گفته­ی قائم مقام بنیاد ملی بازیهای رایانهای ، در حال حاضر کاربران ایرانی در خرید و مصرف بازیهای خارجی به این ردهبندیها توجهی ندارند. تا به حال به این فکر کرده اید که اولین زنی که به فضا رفت چه کسی بود؟ این عنوان متعلق به ولنتینا ترشکووا است که در سال ۱۹۶۳ سه روز را در فضا در حال گردش به دور زمین سپری کرد. ترشکووا تاکنون هنوز تنها زنی است که مأموریتی انفرادی در فضا داشته و در آن زمان جوان ترین فرد سفر کرده به فضا هم بود.

در مقابل، فرد با انجام بازیهایی که خشونت کمتری دارد و انسانیتر هستند، به سوي اجرای کارهای موافق اخلاق و عرف سوق پیدا میکند. وارن به عنوان پلیس مخفی و با لباس مبدل توانست از جزئیات نقشه ی ترور او باخبر شود. خوتولون، از نوادگان چنگیز خان، در اواسط دهه ی ۱۲۰۰ میلادی به دنیا آمد و قدم در راه او گذاشت. این مطالعه کوشیده است قدم کوچکی در پر کردن این خلأ بردارد. کیت وارت در سال ۱۸۵۶ قدم به آژانس کاراگاهی پینکرتون گذاشت و زندگی اش برای همیشه تغییر کرد. در دنیای مجازی ورود به دنیاها و تجربه محیط هایی که در زندگی واقعی برای کاربران شاید امکان پذیر نباشد، می تواند قدرت تخیل و خلاقیت ذهنی کاربران را تا حد زیادی افزایش دهد. گفته می شود تصویر بالا وارن را در لباس مبدل نشان می دهد که پشت میله ی چادر ایستاده است. به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان،نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه علنی امروز یکشنبه (۱۵اسفند) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی بخش هزینه ای لایحه بودجه ۱۴۰۱در بند (ن) تبصره ۶ مصوب کردند،دستگاه های اجرائی موظفند معافیت ها و تخفیفات مالیاتی و گمرکی قانونی را به صورت جمعی- خرجی در حساب های مربوط به خود ثبت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید