فواید و مضرات بازی های رایانه ای برای کودکان و نوجوانان و نحوه کنترل آن

از دیگر سو بازیها، فعالیتهای جهان زندگی فیزیکی را نیز بر هم زدهاند و حتی زندگی کسانی که بازی نمیکنند یا در رسانههای تعاملی مشارکت نمیکنند را نیز تغییر میدهند. از صنعتی که سنگبنای آن در حدود دهه­ی 50 و 60 میلادی در جهان گذاشته شده و به خانههای کودکان و حتی بزرگسالان بسیاری از کشورهای جهان راه یافته است. بازیهای ویدئویی به دلیل هویتشان بهترین راه برای تقویت خلاقیت و در نتیجه استفاده از آن در زندگی واقعی هستند؛ نکتهٔ جالب این است که اغلب بازیها دارای قدرت تمرین قوهٔ خلاقهٔ کاربرانشان هستند. قرار بگیرد این رشد زودتر اتفاق می افتد و در آینده اختلالاتی همچون برنامه ریزی و خود مدیریتی رخ می دهد. در مرکز این مجموعه بنیاد ملی بازیهای رایانهای قرار گرفته است که چند سالی بیشتر از حضور جدی و آغاز به کار رسمی آن نمیگذرد و قرار است به عنوان متولی اصلی به تمرکز بخشهای مختلف درگیر و به ساماندهی بازار بازیها که از تعدد متولیان رنج میبرد، بپردازد. در این گونه بازی ها تبلیغ شده است و متأسفانه بی هیچ گونه دشواری، در فروشگاه ها به معرض فروش گذاشته می شود. مخربترین بازی های تصویری ، بازی هایی هستند که تصاویر آنها، به طور مکرر، بر صفحه ظاهر می شوند و کودک باید به تمام تصاویری که ازبرابر چشم وی می گذرند، شلیک کند، لذا توصیه می شود از این گونه بازی ها کمتر در دسترس کودک قرار گیرد.

بازیهایی نظیر شبیهسازی موقعیتهایی که باید در آن به سرعت تصمیم گرفت کاربر را عادت میدهد تا به سرعت اطلاعات محیطی را بررسی و بلافاصله به آنها واکنش دهد. بیشتر بازیهای رایانهای نیازمند تصمیمگیری و واکنش سریع کاربر هستند. خطر عدم برگشت سرمایه و سود کافی در بازار بازیهای داخلی از دیگر موضوعات درگیر در این حوزه است. به این ترتیب کودک یا نوجوان درگیر بیماری مزمن بهتر میتواند با پیامدهای ناشی از بیماری خود مبارزه کند. MS یک بیماری عصبی است که در آن فرد روی بخشی از اندامهای بدن خود قدرت کنترل ندارد. وقتی کاربر در حال بازی کردن یک بازی ویدئویی است، دائماً روی اشیای موجود در محیط بازی تمرکز میکند یا سایهزنیهای یک رنگ خاص را از هم تشخیص میدهد و در نتیجه قدرت تشخیص رنگها و تمیز دادن اجزای موجود در زندگی واقعی هم برایش راحتتر میشود. در واقع فرد به دلیل نداشتن تمرکز نمیتواند روی کلمات، جملات و سطور نوشتهها تمرکز کرده و در نتیجه آنها را بخواند.

دانشمندان بر این باورند که اینگونه بازیها بر روی ساز و کارهای عصبی خاصی تأثیر گذاشته و موجب ایجاد هیجان مثبت میشود. برایتان نام آشنایی نیست ولی باید هوشیار باشید که سندروم تونل کارپال ناشی از فشار بر روی عصب مچ دست است و یکی از مشکلات رایج کودکان علاقه مند به بازی های کامپیوتری؛ استفاده ی بیش از حد از ماوس کامپیوتر می تواند و دسته های پلی استیشن چنین ورم و التهابی را ایجاد کند. رها نکردن فرزندان و برنامه ریزی مناسب برای پرکردن اوقات آنها با فعالیت های مفید و تفریحات سالم برای کاستن از میزان فعالیت آنها در فضای بازیهای رایانهای باید مورد توجه خانوادهها باشد. هر قدر وقت گذاری و ارتباط صحیح بین والدین و فرزندان بیشتر باشد زمینه چنین بازی هایی کمتر فراهم می شود. در چنین وضعی، بسیاری از مردم از وجود تلویزیون به عنوان جعبه جادویی که باعث سردی روابط خانوادگی شده است، یاد می کنند؛ در حالی که جعبه جادویی دیگری با جاذبه سحرآمیزتری به نام رایانه نیز به زندگی ماشینی ما وارد شده و دشواری ها را دو چندان کرده است. مراقبت را در چنین زمان هایی بیشتر کنید. چاقی و اضافه وزن: خوردن تنقلات و خوراكي هنگام تماشای تلویزیون یا بازی رایانه ای، کودک را در معرض چاقی قرار می دهد؛ چرا كه فرد بدون توجه و ناآگاه از مقدار موادي كه مصرف مي كند، فقط اين خوراكي ها را مي خورد و در بسياري موارد به دليل اينكه به مقدار زيادي حواس خود را به آنچه كه مي بيند معطوف نموده، از غذاهاي آماده و يا خوراكي هايي با ارزش غذایی کم و کالری بالا استفاده مي كند كه به راحتي خورده مي شوند و نيازي به جويده شدن ندارند.

بی تحرکی عامل اصلی چاقی است و بازی های کامپیوتری بی تحرکی کامل است. ضروری است که همیشه بین دو نوبت بازی استراحت کنیم. 5.با همبازی شدن با کودکان راه دوستیها را باز کنیم و راه پنهان کاریهای دورهی نوجوانی را ببندیم. روانشناسان ثابت کردهاند، خلاقیت اکتسابی نیست؛ هر فرد به شکل پیشفرض خلاق است ولی برای بروز دادن خلاقیت خود باید آن را تقویت کند. مشکلاتی که در آینده برای کودکانی که در سنین زیر 12 سال از بازی های کامپیوتری و گوشی های تلفن همراه در حد بالایی استفاده می کنند بسیار جدی است که باید کنترل شود در ادامه این بخش از نمناک توضیحات کاملی از این مشکلات را می خوانید. آن دوران که برای رد کردن یک مرحله از یک بازی و رسیدن به کد ذخیره، باید ساعتها بدون حرکت پای یک بازی مینشستیم گذشته است. موضوع مهم این است که کاربران بازیهای ویدئویی در هنگام بازی کردن این کارها را به شکل ناخودآگاه انجام میدهند و این مثل یک تمرین طولانیمدت برای چشم آنها عمل میکند.

دیدگاهتان را بنویسید