درمان اعتیاد به بازی های رایانه ای – ذهن آرا

در گذشته، عالمان و مبلغان اسلامی علیرغم اينكه تلاشهای بسيار طاقتفرسايی را متحمل میشدند، امكان دسترسی به تمام كشورهای دنيا برای آنها مقدور نبود. در عين حال، دشمنان اسلام از تمام توان خود برای جلوگيری از نفوذ و نشر تعاليم اسلامی استفاده میكردند و تا حدود زيادی هم در اين راه موفق بودند؛ اما امروزه با گسترش فضای مجازی و كثرت استفاده از رايانه و اينترنت، بسياری از اين مرزهای ساختگی از هم گسسته است و امكان تبليغ دين اسلام برای مبلغان آن به بهترين شكلی فراهم شده است. ج: بازیهای رایانه ای میتوانند موقعیتی را برای بازی همزمان بچهها و والدین با هم فراهم سازند.در دوره ای که والدین حتی برای کارهای شخصی خود، فرصت چندانی ندارند، دقایقی بازی با بچهها، موهبتی است که از این جعبههای جادویی ساخته است.اگر قدری در این موضوع دقت کنیم به یقین اهمیت آن را درمی یابیم. 1. بازی باید فضای مجازيی را که متناسب با مهارتهای بازيكن است، فراهم آورد. استفاده از علوم جدید همچون فناوری اطلاعات، با آن گستردگی و فراگیری که در آن نهفته است، راهگشای این عمل خواهد بود.

حالا با بازیهایی طرف هستیم که میشود به واسطهٔ آن جنب و جوش داشت، ورزش کرد، بازیهای حرکتی انجام داد و از تمام اتاق برای بازی کردن استفاده کرد. 3. منابع و مدارکی در آن باشد که بازیگر بتواند با استفاده از آنها کارهایی را انجام دهد. آن زمان چیزی از موج جدیدی که همچون سیلی خروشان در جهان جاری شده و به سرزمین ما نیز رسیده بود، نمی­دانستیم. صنعت ما در عرصه توليد اين محصولات نرمافزاري، صنعتي نوپا و در حال پيشرفت است و با وجود كمبود امكانات و وقت، كه يكی از اصلیترين عوامل برخی ضعفها در این گونه توليدات است، باز هم در این صنعت روند رو به رشدی داريم. پیوند عمیق تاریخ اسلام و ایران با یکدیگر و درام بی نقص و تاثیر گذار موجود در تاریخ اسلام همواره جذاب و تاثیر گذار بوده و این مهم اطمینان به تولید یک مجموعه جذاب از تاریخ اسلام از منظر تیمی ایرانی را در ما نهادینه کرد.

در این مطالعه ترسیم وضعیت موجود بازیهای رایانهای را در کشور از منظر سازمان­های درگیر در سیاست­گذاری، برنامهریزی، تولید، نظارت بر تولید، حمایت از تولید و واردات دنبال کردهایم. در هر صورت، چه بازیهاي رايانهاي در داخل تولید شود و یا وارد کشور شود، لزوم وجود این ابزار به عنوان وسیلهای جهت سرگرمی همواره مورد درخواست کودکان و نوجوانان است و بهتر این است که تولید کنندگان این بازیها با بهرهگیری از داستانها، و آيین و فرهنگهای موجود در کشور به امر تولید همت بگمارند؛ هرچند در این زمینه در سالهای اخیر تا حدودی موفق عمل كردهاند. از اين رو، بالا بودن سطح مطالعات و انجام تحقيق در توليد بازیهای رايانهای، بسيار مهم و ضروري است؛ ضمن اينكه بايد از نمونه های موفق خارجی نيز درس گرفت. مسئول تولید و نشر دیجیتال انقلاب اسلامی گلستان گفت: مطمعنا کیفیت بالا، قیمت مناسب، داستان منسجم و جذاب بازی سفیر عشق میتواند مورد استقابل پرشور کاربران داخلی و خارجی قرار بگیرد و رکورد فروش بازی ایرانی قطعاً شکسته خواهد شد. با وجود یک شبکه از مجاری غیرقانونی واردات، تکثیر و توزیع بازیهای رایانهای خارجی حتی اگر دولت به سازنده­ی بازی هم کمک کند بازی در نهایت با قیمت سه هزار تومان تولید خواهد شد.

یکی از الزاماتی که در تولید بازیهای رایانهای باید رعایت شود، ایجاد انگیزه و محرک است. یکی از دردهای شایع کودکان علاقه مند به بازی های کامپیوتری سردرد میگرنی است؛ افرادی که برای مدت زمان زیادی بازی ویدئویی انجام می دهد به دلیل فشار زیاد به چشم، بیشتر در معرض دردهای میگرنی قرار می گیرد. توجه به امتیازدهی در مراحل مختلف بازی و قرار دادن برخی از مراحل با امتیاز فوق العاده، باعث افزایش اقبال به بازی میشود. امروزه حتی بدون اينكه نياز باشد از مرزهای جغرافيايی كشور خود خارج شويم، میتوان با توليد نرمافزارهای مفيد و جذاب و كمك گرفتن از رايانه و اينترنت، با مردم دورترين نقاط جهان ارتباط برقرار كرد و ندای اسلام را به تمام آنها رساند. طراحی پایگاه های اسلامی، طراحی و تولید نرمافزارهای اسلامی، ساخت کلیپهای جذاب و پویانماییهای آموزنده و همچنین طراحی و ارائه بازیهای رایانهای اسلامی با در نظر گرفتن ويژگيهاي یک بازی جذاب و آموزنده، از جمله موارد و زمینه های استفاده از فناوری اطلاعات در زمینه بسط مفاهیم آموزه ها و ارزشهای اسلامی است. برایتان نام آشنایی نیست ولی باید هوشیار باشید که سندروم تونل کارپال ناشی از فشار بر روی عصب مچ دست است و یکی از مشکلات رایج کودکان علاقه مند به بازی های کامپیوتری؛ استفاده ی بیش از حد از ماوس کامپیوتر می تواند و دسته های پلی استیشن چنین ورم و التهابی را ایجاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید