بهترین بازیهای رایانهای برای کودکان را بشناسید – ایرنا

اگر میخواهید کودکان را به برنامه نویسی علاقهمند کنید، هرچه زودتر این کار را انجام دهید، آنها نیز این مهارت را بهتر و آسانتر کسب خواهند کرد. قائم مقام بنیاد میگوید این سازمان به دنبال مدیریت عرصه­ی بازیهای رایانهای است و نه سلطهگری و حاکمیت اما الزام شرکتهای داخلی تولیدکننده­ی بازی به رعایت سیاست­ها و ضوابط تدوین شده در بنیاد به منظور کسب مجوز و ادامه فعالیت آن­ها، برای ساماندهی بازار بازیها لازم و ضروری است. با توجه به اینکه در هر زمانی بسته به شرایط زمانی و امکانات جامعه ، بازیهای خاصی مورد توجه است ، بازیهای رایانه ای در دهه های اخیر باتوجه به پیشرفت علم و تکنولوژی مورد توجه کودکان و نوجوانان و حتی بزرگسالان بوده است ولی مانند هر فن آوری دیگری این بازیها دارای مزایا و معایبی می باشد که بیشتر به نحوه استفاده فرد از این بازیها برمی گردد. به عبارتی فرد با کودکی تقریبا هم سن و سال خود و با تواناییهایی هم سطح خود بازی میکند، اما در بازی های رایانه ای کودک با یک رایانه و در تنهایی خود بازی می کند.

بروز هیجان های شدید عصبی ،تمایل به رفتارهای خلاف قانون و هنجارگریزی در کاربران، تقویت حس پرخاشگری و ستیزه جویی و تخریبگری، انزوا طلبی و گوشه گیری و ضعف در تعامل با محیط واقعی و هم سن و سالها، کاهش تعامل با والدین و سایر اعضای خانواده، کاهش توجه به مطالب درسی و افت تحصیلی، تقویت حس خودخواهی و زیاده خواهی افراطی، ضعف در مهارت های ارتباطی و اجتماعی کاربران، سرخوردگی، افسردگی و کاهش اعتماد به نفس و خود اتکایی از مهمترین آسیب بازی های آنلاین است. خشونت نداشته و متناسب با سن بچهها باشند. این شرکت در سال 2004 اقدام به تأسیس یک دوره­ی تحصیلی در مورد تولید بازیهای رایانهای کرد و با کمک چندمیلیون دلاری به دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، مرکزی را بدین منظور تأسیس نمود. بازیهای رایانهای با تنوع بسیار زیادی که دارند بخش قابل توجهی از وقت و انرژی کودکان و نوجوانان را به خود اختصاص دادهاند، این مهم موجب شده تا توجه به فواید و مضرات آنها در کانون توجه متخصصین علوم روانشناسی و علوم رفتاری قرار گیرد. در: کنگره ملی سیمای سلامت خانواده, 25-27 شهریور 1399, دانشگاه علوم پزشکی اردبیل. با این حال مطالعات روانشناسی و پزشکی نشان داده است، بازیهای ویدئویی بیش از اینکه دارای مضرات جبرانناپذیر و غلو شدهای باشند، دارای مزایای بسیار زیادی هستند.

در این مقاله قصد داریم مزایای پزشکی متعددی را که بازیهای ویدئویی برای کاربرانشان به ارمغان میآورند بررسی کنیم. طرفداران بازیهای رایانه ای مهمترین ویژگی این بازیها را داشتن هدف و ایجاد چالش برای بازیکن میدانند که باعث افزایش توان حل مسئله در کودک می شو د . اغلب بیش از آنکه به مزایای بازی های رایانه ای پرداخته شود درباره معایب و مضرات آن بحث میشود. بحث : بازی طبیعی ترین وسیله آموزشی کودک است و باعث افزایش رشد حسی و حرکتی ، افزایش رشد عقلانی، آشناسازی کودک با جامعه و اخلاق، خلاقیت، آگاهی از خود و .. می شود. جامعه هدف در این پژوهش کلیه دانش آموزان مقطع دوره اول دبیرستان شهر بجنورد بودند که از بین آنها 205 نفر با روش نمونه گیری تصادفی چند مرحله ای وارد مطالعه شدند ابزار جمع آوری اطلاعات در این مطالعه پرسشنامه هوش هیجانی شوت و پرسشنامه مشتمل بر متغیرهای مربوط به باز های رایانه ای و دموگرافیک بود جهت تجزیه تحلیل داده ها از آزمون های آماری تی مستقل، آنالیز واریانس یکطرفه و پیرسون با استفاده از نرم افزار SPSS20 استفاده شد. تمام حقوق برای بنیاد ملی بازی های رایانه ای محفوظ می باشد. بازی رایانه ای ضددیابت هم تولید شد به تازگی یک بازی رایانه ای ضددیابت هم تولید شده که به مغز افراد می آموزد تا کمتر شکر مصرف کنند و بدین شکل سلامتی خود را حفظ کنند.

۶۳ درصد از مردم آمریکا در ۶ ماه گذشته از یک بازی رایانه ای استفاده کردهاند و در مقایسه ۵۳ درصد مردم به دیدن یک فیلم رفتهاند. ۴۵ درصد از افراد مورد پرسش، معتاد به بازی رایانه ای هستند و تقریباً یک سوم بازی کنندگان مشتاق، در سنین بین ۶ تا ۱۷ سال قرار دارند. نتیجه : با توجه به پیشرفت سریع تکنولوژی ، بازیهای رایانه ای یکی از اجزاء جدایی ناپذیر زندگی کودکان در عصر حاضر می باشد. درباره آثار گوناگون بازی های رایانه ای بر بازی کنندگان سنین مختلف شواهد متناقضی در دست است، اما برخی از قطعی ترین یافته ها نشان می دهد که بازیهای رایانه ای و هیجانات ناشی از آن باعث افزایش خصومت نسبت به دیگران، خشونت، انزوا ، سستی، کندی، تنبلی، چاقی، افزایش فشار خون، ضربان قلب، قند خون و چربی شده و در شرایط پیچیده تری قادرند به رفتارهای وسواسی، افت عواطف و احساسات ، جنبش های سریع و خودکار بدن و محدودیت در خودآگاهی منتهی شوند. این مطالعه با هدف سنجش ارتباط بین هوش هیجانی و بازی های رایانه ای در دانش آموزان انجام شد. سفیر عشق نخستین و بزرگترین بازی رایانه ای مذهبی – تاریخی در کشورمان است که با تحقیقات وسیع و مشورت با کارشناسان مذهبی بازینامه آن تدوین گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید