بهترین بازیهای رایانهای برای کودکان را بشناسید – ایرنا

خشونت مهمترین محرکهای است که در طراحی جدیدترین و جذابترین بازیهای کامپیوتری به حد افراط از آن استفاده میشود. این محبوبیت به تنهایی آن را به یکی از بهترین بازی های برنامه نویسی برای کودکان تبدیل می کند. در مورد بازی و رشد عاطفی کودک نیز گفتنی است: «بازی، بهترین وسیله برای رشد و شکوفایی احساسات کودک و بهترین راه برای پرورش هیجان ها و عواطف اوست. این باعث می شود این بازی به ویژه برای معرفی برنامه نویسی در مدارس مناسب باشد. برخی از بازیهای رایانهای حاوی محتواهایی است که مناسب سن و جنسیت فرزندشان نبوده و در صورتی که بدون نظارت و همراهی والدین بازی مورد نظر خود را انتخاب کرده باشند آسیبهایی را برای آنها به دنبال خواهد داشت. 3-ویژگی بازیهای رایانهای مناسب برای فرزندان چیست؟ انجام بازی های رایانه ای و آنلاین این روزها جزء لاینفکی از زندگی کودکان و نوجوانان شده و در دنیای امروزی با گسترش تکنولوژی، هر روز شاهد عرضه یک محصول جدید از بازیهای رایانهای در بازار هستیم جدای از اینکه این بازی ها می تواند منجر به افزایش خلاقیت و هوش آنها شود اما مضرات فراوانی دارد که شاید دیگر جبران ناپذیر باشد چرا که در صورت استفاده نادرست از بازیهای اینترنتی آسیبهای جدی روحی و روانی و همچنین جسمی به کودکان وارد می شود.

محتوای بازی ها به سرعت در حال تغییر است و با کاربردهای گرافیکی و به دلیل جاذبه ای که در آنها نهفته است، روز به روز واقعی تر به نظر رسیده، نظر کودکان و نوجوانان بیشتری را به خود جلب می نمایند. شما به سادگی شروع می کنید اما بازی به سرعت مفاهیمی مانند دنبالهای از دستورات در قالب یک قطعه کد واحد و بازگشت را معرفی می کند. به دلیل جاذبهای که این بازیها دارد، بچهها وقت و انرژی زیادی را صرف بازی با آن میکنند، حتی بعضی از کودکان صبح ها زودتر از وقت معمول بیدار می شوند تا قبل از مدرسه رفتن کمی بازی کنند. بی حجابی، عریانی، گرایش به موسیقی و انحراف های اخلاقی را در آینده فراهم سازد. این یک بازی بسیار ساده است به طوری که بچه های کوچکتر می توانند آن را به راحتی انتخاب کنند اما هنوز هم برای بچه های بزرگتر سرگرم کننده است حتی بزرگسالانی که از معماهای منطقی لذت می برند ممکن است از آن استفاده کنند. اگرچه به آموزش منطق برنامه نویسی کمک می کند اما این فقط یک بازی پازل سرگرم کننده است. گرچه تاریخچة بازی های رایانه ای به دهة 1970م. بر می گردد؛ امّا در مدّت کوتاهی پس از پیدایش، نه تنها تحوّل عمیق و اساسی در نظام تفریحات و سرگرمی کودکان به وجود آوردند، بلکه در حال حاضر، گسترة بازی های رایانه ای به عنوان یک وسیلة گذران اوقات فراغت، به عرصة بزرگ سالان نیز کشیده شده است.

نوجوان چنان غرق بازی میشود که توجه نمیکند در یک وضعیت ثابت ساعتها نشسته است و به همین دلیل ستون فقرات و استخوانبندیاش دچار مشکل میشود. این یک مکان عالی برای شروع برای مبتدیان است، اما به ترتیب به آنها نزدیک می شوید، زیرا مفاهیم به تدریج معرفی می شوند. پدیدة بازی بر حسب علل، زمینه ها و شرایط، طی زمان ها و مکان های مختلف، به لحاظ ساختار، محتوا و کارکرد(اثر)، شکل های گوناگونی به خود گرفته است. الف – بازی رایانه ای که فرزندان را مستقل و با قدرت تصمیم گیری بالا بار می آورد، چون این قضیه باعث می شود فرد قدرت تفکر و تصمیم گیری خود را روی خود استوار کند . د- بازی رایانهای خوب است که در مواردی بکوشد فرزندان را ترغیب کند تا سخت بکوشد چون در غیر این صورت به مراحل بالاتر نمیرود. در هر مرحله باید بازی سختتر و سریعتر پیش رود تا به کودک کمک کند، ذهن خود را برای یادگیری و پاسخ دهی سریعتر آماده کند. 14.آداب اجتماعی و چگونگی رفتار با دیگران را ضمن همبازی شدن با کودکان می توانیم به صورت غیر مستقیم به آنها بیاموزیم.

به نظر می رسد برخی از بازی ها مشابه مفاهیم بازی های دیگر در این لیست هستند. روحیه انزوا طلبی باعث می شود که کودک از گروه هم سالان جدا شود که این خود سرآغازی برای بروز ناهنجاری دیگر است. این برنامه کاملاً در مرورگر کار می کند. ترفندی که باید بهکار بگیرید این است که در ابتدا نظر کودکان را به برنامه نویسی جلب کنید. 12.برای انتخاب الگوهای صحیح زمینه مناسبی را برای بازیهای تقلیدی کودکان نمان فراهم نماییم. اینها مفاهیم کلیدی برای کسانی است که به دنبال یادگیری برنامه نویسی هستند. این برنامه نویسی واقعی را آموزش نمی دهد بلکه بر مفاهیم مرتبط تمرکز می کند. پس باید توجه داشته باشیم که هر چه بیشتر در این مسیر حرکت کنیم و حضور رایانه را در زندگی فرزندانمان بیشتر گسترش دهیم، انسانهایی را تحویل جامعه خواهیم داد که سر خورده، افسرده، غیر متحرک و غیرسازنده خواهند بود و ابتکار عمل و خود اتکایی نخواهند داشت، در حالی که جامعه ما نیاز به انسان هایی خلاق، مبتکر و متفکر دارد. این بازی تقریباً روی هر دستگاهی که این روزها فکرش را بکنید وجود دارد و بچه ها نمی توانند به اندازه کافی از آن استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید