بازی های رایانه ای؛ نگاهی به ویژگی ها، بایدها و نبایدها – ره آورد نور

ایجاد سندرم تونل کارپال، که در مچ دست ایجاد میشود و افراد را دچار دردهای شدید و مشکلات حرکتی میکند، نیز از عواقب بازیهای طولانیمدت و تکراری با رایانه است. حق وردی همچنین گفت: بازی GTA(سرقت در شهر) یکی از محبوبترین بازیهای رایانه ای در بین پسران است که مفاهیم خشونت، سرقت، عدم رعایت قوانین و فحشا را آموزش می دهد و این بازی به دلیل مشکلات غیراخلاقی در استرالیا ممنوع شده است. با مطالعاتی که دانشمندان حوزهٔ روانشناسی روی این بیماری انجام دادهاند، یکی از دلایل مهم حادث شدن آن را، عدم تمرکز میدانند. در حالی که انجمن بهداشت فیزیک در مطالعات خود نشان میدهد هیچ خطر اثباتشدهای درباره اشعههای رایانه و مانیتور وجود ندارد، اما میزان روشنایی صفحه و مدتی که کودکان بر مانیتور رایانهها تمرکز میکنند ممکن است منجر به ایجاد مشکلاتی در بینایی آنها شود. مراکز تخصصی چشمپزشکی به والدین هشدار میدهند بازیهای طولانیمدت و نشستن مقابل مانیتور ممکن است منجر به ایجاد سندروم بینایی کامپیوتری شود؛ حالتی که ممکن است موجب نزدیکبینی در افراد شود. این شرکت هماکنون به عنوان یک شرکت بینالمللی فعالیت میکند که اداره­ی مرکزی آن در آمریکا قراردارد و دارای مراکز دیگری در سایر نقاط جهان مثل ژنو و سنگاپور است؛ بر این اساس فعالیت این شرکت، گسترده و جهانی است.

این شرکتها، بینالمللی و چندملیتی هستند و بیشتر آن­ها بهصورت سهامی عام اداره میشوند و سهام آن­ها در بازارهای بورس عرضه میشود. به باور او نیاز به ردهبندی بومی با توجه به خصوصیات فرهنگی کشور دیده میشود و باید بنیاد ملی بازیهای رایانهای در این زمینه اقدام به ایجاد رده بندی بومی کند. در چندسال اخیر بازی سازان ایرانی بازیهای مناسب و بسیار خوبی را به بازار عرضه کرده اند که جای بحثی برای مسوولان این حوزه نمی گذارد بنابراین شایسته است که نسبت به حمایت این گروه های جوان و تزریق سرمایه برای ساخت بازیهای رایانه ای بومی برنامه ریزی هایی داشته باشند. دکتر معصومه اسمعیل نژاد، کارشناس رسانه: از آنجا که هنگام بازی کودکان فقط به صفحه نمایشگر نگاه می­کنند و دستشان همواره برروی کنترلر است، هماهنگی بسیار خوبی بین دست و چشم فرد بوجود میآید که بعدها در انجام کارهای یدی بهتر و سریعتر عمل خواهد کرد. یک کارشناس بازیهای رایانه ای در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه بازیهای رایانه ای به دلیل اینکه پیام خود را غیرمستقیم بیان می کنند تاثیرگذاری بالایی دارند گفت: بسیاری از بازیهای رایانه ای سبک زندگی غربی را به افراد القا می کنند. این کارشناس افزود: به طور نمونه بازی اینفرنال (جهنمی) یکی از بازیهای رایانه ای است که به ترویج شیطان پرستی پرداخته و در ابتدای بازی روح کاراکتر بازی در اختیار شیطان قرار می گیرد و ترویج فرقه ضاله در این مورد بسیار مشهود است.

با توجه به ویژگی تعاملی بودن بازیهای رایانهای، خشونت موجود در این بازیها نیز تعاملی است؛ یعنی ممکن است فرد به طور عمیقی درگیر بازی شود. محتوای خشونت آمیز بازی های رایانه ای چه تاثیری بر کودکان و نوجوانان دارد؟ این کارشناس بازی های رایانه ای با بیان اینکه این گونه بازیها به صورت تک کاربر و یا چند کاربره استفاده می شود گفت: در بازی تک کاربره شخص بازیکن با هوش مصنوعی نرم افزار مبارزه می کند و در بازیهای چند کاربره در مکان هایی به صورت شبکه ای و یا آنلاین گروهی به انجام بازی با یکدیگر می پردازند. بازی «گرشاسپ: گرز ثریت» بطور مستقل در اردیبهشت 1390 برای سرویسهای آنلاین استیم (Steam) و گیمرز گیت (GamersGate) منتشر شد. تبصره ۱: علاوه بر شرایط فوق دریافت مجوز نشر بازی رایانه ای بر بستر شبکه منوط به احراز انعقاد حداقل یک قرارداد با ناشر بین المللی در زمینه انتشار بازی رایانه ای از سوی متقاضی برای بنیاد است.

براساس آمارها 90 درصد از بازار بازیهای رایانه ای کشور از سوی خارجی ها تسخیر شده است و این آمار که بسیار قابل تأمل است می تواند یکی از عوامل تغییر فرهنگ در نسل جوان در آینده نزدیک باشد. در میان انبوه بازی های رایانه ای که اکنون به آسانی در دسترس کودکان قرار می گیرند، بازی هایی وجود دارند که در آن مسایل اعتقادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی کشورهای مسلمان بویژه ایران، مورد گستاخی قرار می گیرد. طبق گفته مرکز متخصصان، کودکان از زمان تولد تا پنج سالگی نیاز به انجام تمرینات متعددی برای رشد مهارتهای دستی و حرکتی خود دارند. به این معنی که این بازیها مهارتهای ریزحرکتی و تمرینات مهم شناختی را به کودکان یاد میدهند. در این شرکت اصول ششگانهای وجود دارد که لازم است کارکنان به آن­ها توجه کنند. یکی از مهمترین عواملی که باعث تحکیم روابط خانوادگی و اجتماعی میشود، پایبندی به اصول و عقاید دینی و فرهنگی است. طراحی پایگاه های اسلامی، طراحی و تولید نرمافزارهای اسلامی، ساخت کلیپهای جذاب و پویانماییهای آموزنده و همچنین طراحی و ارائه بازیهای رایانهای اسلامی با در نظر گرفتن ويژگيهاي یک بازی جذاب و آموزنده، از جمله موارد و زمینه های استفاده از فناوری اطلاعات در زمینه بسط مفاهیم آموزه ها و ارزشهای اسلامی است.

دیدگاهتان را بنویسید