بازیهای رایانه ای، فرزندان و وظیفه خانوادهها

با انجام بازی رایانهای، این امکان برای فرد پیش میآید تا موانع و عوامل بازدارنده یادگیری مانند استرس را از بین ببرد؛ یعنی وقتی فرد با انجام این بازی با مشکلات روبهرور میشود و پس از انجام اقداماتی در حین بازی این مشکلات را پشت سر میگذارد، پی میبرد که پس از هر مشکلی آسانی وجود دارد و یاد میگیرد که استرس و اضطراب را در حین انجام هر کار از خود دور کند. بازی رایانه ای ضددیابت هم تولید شد به تازگی یک بازی رایانه ای ضددیابت هم تولید شده که به مغز افراد می آموزد تا کمتر شکر مصرف کنند و بدین شکل سلامتی خود را حفظ کنند. دکتر معصومه اسمعیل نژاد، کارشناس رسانه: مهمترین مشخصه بازیهای رایانه ای حالت جنگی اغلب آن هاست و این که فرد باید برای رسیدن به مرحله بعد بازی با نیروهایی به اصطلاح دشمن بجنگد. بسیاری از بازیها که سرگرمی-آموزشی هستند، در حقیقت فکری را در ذهن مخاطب ایجاد میکنند و برخلاف این تصور که بازیهای رایانهای سرگرمی هستند و هیچ گونه فعالیت فکری و آموزشی در آنها وجود ندارد، باید اذعان داشت که با انجام فعالیتهایی که در بازی وجود دارد، بازيگر در یک فضای مجازی مطالب بسیاری را میآموزد و این گونه بازیها، به دلیل فرآیند حل مسئله موجود در آنها، فعالیتهای ذهنی بازيگر را تا حد بسیار بالایی ارتقا میدهند.

تولیدکنندگان باید به فکر تامین نیازهای بازار باشند تا سودآوری خود را به حداکثر برسانند. هدف ما از این بخش، ابتدا بررسی وضعیت بازار جهانی بازیها و به تبع آن بازیهای خارجی موجود در ایران و همچنین نشان­دادن فاصله­ی میان ساختار تولید بازیهای رایانهای در جهان با شرایط داخلی است؛ زیرا همان­گونه که گفته می­شود رقابت با بازیهای خارجی به یکی از اهداف و سیاستهای سازمانهای دستاندرکار بازیها در ایران تبدیل شده است. بازیهای رایانهای به علت توانایی این ابزار در شبیهسازی با زندگی واقعی، قادر است تا در یک شرایط برابر با زندگی واقعی، مدلهای احساساتی را برای افراد بهوجود آورد. هنگامی که بازيگر (گیمر) آیتمهای بازي خود را مثل: جنسیت، زیبایی، قدرت و سرعت انتخاب میکند، در اصل شخصيت خودش را وارد آن بازی کرده است و خود را يك شخصيت در آن صحنه بازی تصور میکند و همواره در تمام مراحل بازی سعی میکند به بهترین وجه ممکن عمل کند تا بیشترین امتیازات را به دست آورد و در صورتیکه امتیازی را از دست بدهد و یا اینکه از چرخه بازی حذف شود، ناراحتی را بهوضوح در چهره او میتوان مشاهده کرد یا بر عکس، زمانیکه امتیاز بالایی را کسب کند، خوشحالی و شوق از چهره او نمایان است.

در بقیه بازیها نیز وضع بر همین منوال است؛ در بازیهای خشن، الگویی منفی برای بازيگر مطرح میشود و خارج از دنیای مجازی و در حرکات و رفتار خود، همواره به دنبال اجرای حرکات و خشونتهای او میباشد. از جمله این بازیها میتوان به پازلها اشاره کرد که در آنها افراد با جدیت و تمرکز علمی و با استفاده از اطلاعات و آموزه های قبلی خود، از علومی چون: ریاضیات، ادبیات و نجوم نهایت استفاده را میبرند و این روند، منجر به افزایش همه جانبه برخی حواس میشود که در طول روز شاید کمتر از آنها استفاده شده باشد. با توجه به افزایش استفاده نوجوانان و جوانان از بازیهای آنلاین والدین همان گونه که در فضای حقیقی روی بازی فرزندان خود نظارت دارند در انتخاب بازیهای رایانهای فرزندشان نیز باید دقت داشته باشند. استفاده از بازیهای رایانه ای برای فرزندان را زمانبندی کنید. یافته های جدید حاکی از این است که بازیهای رایانهای موجب تحریک افراد برای استفاده از راه حلهای خشونتآمیز برای مشکلات واقعی میشوند. «الکترونیکآرتس» را میتوان یکی از مهم­ترین تولیدکنندگان بازیهای رایانهای در دنیا قلمداد کرد که تولیداتش همواره در صدر پرفروشترین محصولات قرار داشته است (وبسایت ویکیپدیا).

همچنین این شرکت به ردههای مختلفی از مخاطبان مانند افراد مبتدی که علاقه­مند به بازی هستند، کودکان، بزرگسالان و مشتریان عمده توجه دارد(وبسایت اکتیویژن). در مقابل، فرد با انجام بازیهایی که خشونت کمتری دارد و انسانیتر هستند، به سوي اجرای کارهای موافق اخلاق و عرف سوق پیدا میکند. یکی از جنبه های منفی بازیهای رایانهای، اشاعه خشونت است. به گفته­ی قائم مقام بنیاد ملی بازیهای رایانهای تخمین زده میشود که چیزی بیش از 30 سازمان بخش دولتی بهطور مستقیم و غیر مستقیم در بحث بازیهای رایانهای درگیر هستند. رفته رفته این رقیب سنتی از سوی رقیب جدید خود کنار زده شد و این بازیهای کامپیوتری بود که جز محبوبترین بازیها برای بچهها به حساب آمد. او در هر مرحله از بازی با ترفندها و شگردها و مهارتهای خاصی آشنا میشود و سعی میکند که آنها را فرا گرفته و به بهترين شكل از آنها استفاده کند؛ به عبارتی ديگر، در دنیای مجازی بازیهای رایانهای، فرد در یک موقعیت پیشبینی نشده قرار میگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید