بازیهای رایانه ای، فرزندان و وظیفه خانوادهها

به نظر میرسد بخش دولتی از سویی قصد دارد عرصه­ی بازیهای رایانهای را بومی کند و محتوای آن را به سوی سیاستهای ارزشی و فرهنگی هدایت کند و از دیگر سو میخواهد بازیهای داخلی را به عرصه­ی رقابت با بازیهای وارداتی خارجی بکشاند. اما باید به یاد داشت حتی اگر محتوای بازیهای رایانهای تولید شرکتهای بینالمللی با خصوصیات و مناسبات فرهنگی و اجتماعی برخی کشورها همخوانی نداشته باشد، به علت اینکه سازندگانشان از فناوری و توان تولید بالایی بهرهمند هستند و قادرند محصولاتی با تیراژ و کیفیت مناسب و جذاب عرضه کنند، بازار دیگر کشورها را تحتتأثیر محصولات خود قرار میدهند. زنان مغول در آن زمان زیاد جنگجو می شدند اما خوتولون نه تنها اسب سواری عالی، بلکه یکی از بهترین کشتی گیرانی بود که مغول ها تا به آن زمان دیده بودند. نه بخاطر جذاب بودن اسم اش یا گیم پلی تکرار نشدی اش، حتی نه بخاطرِ داستان زیبایش. آیا کودک شما هم در مهمانی ها و یا حتی اوقات تنهایی بازی های رایانه ای را ترجیح می دهد؟ سرافکنده یا Dishonored نامی است که شاید هیچ کس به زودی توانایی فراموش کردنش را نداشته باشد. ترشکووای ۲۶ ساله هیچ آموزشی در هدایت سفینه فضایی ندیده بود اما یک چترباز آماتور ِ شناخته شده بود.

هدی لامار یکی از مستعدترین و شناخته شده ترین بازیگران عصر کلاسیک هالیوود بود، اما این همه ی ماجرا در مورد او نیست. او تا جایی پیش رفت که به دست راست مورد احترام پینکرتون بدل شد. بر اساس آمارهای ارائه شده تنها ۵ درصد بازیهای دیجیتالی که در ایران مورد استفاده هستند بومی بوده و جامعه ۲۳ میلیونی گیم بازان ایرانی که بیشتر آنان نیز در سنین شکل گیری شخصیتی هستند. ترشکووا تاکنون هنوز تنها زنی است که مأموریتی انفرادی در فضا داشته و در آن زمان جوان ترین فرد سفر کرده به فضا هم بود. تا به حال به این فکر کرده اید که اولین زنی که به فضا رفت چه کسی بود؟ والدین نیز بی آنکه نگران اثرات مخرب این بازیها باشند، به رفتار فرزندان خویش عادت کرده اند و از آسیب-های تربیت این بازها غافل هستند. تغییرات سبک زندگی از قبیل کوچک شدن خانواده ها و تک فرزندی و نبود هم بازی، زندگی آپارتمانی و محدودیت تحرک برای کودکان، نبود فعالیت ها و جست و خیزهای کودکانه، تنهایی کودکان و غیبت های طولانی والدین، در کنار عوامل و زمینه های مختلف دیگر، استفاده ی کودکان و نوجوانان از رایانه، اینترنت، تبلت و گوشی های هوشمند را اجتناب ناپذیر کرده است.

این بازی که در سبک «سکو بازی» ساخته شده است، جایزه بهترین بازی سال 90 از جشنواره بازیهای رایانهای را دریافت کرد و به همین دلیل نیز در این لیست به عنوان یکی از بهترین بازیهای ایرانی PC قرار گرفته است. مسئولیتهای این مرکز در قالب پژوهش، برنامهریزی، تدوین ضوابط، قوانین و مقررات، ثبت، صدور مجوز انتشار آثار و محصولات، نظارت بر فعالیت و حمایت از اشخاص حقیقی و حقوقی پدیدآورنده، فعال در حوزه­ی محصولات و خدمات پیشگفته است (وبسایت جشنواره­ی ملی رسانههای دیجیتال). این سازمان در سال1386 توسط بنیاد ملی بازیهای رایانهای که یک نهاد نیمه دولتی است، تأسیس گردید. به گفته­ی قائم مقام بنیاد ملی بازیهای رایانهای ، در حال حاضر کاربران ایرانی در خرید و مصرف بازیهای خارجی به این ردهبندیها توجهی ندارند. همچنین آنها باید تنها بازیهایی را خریداری کنند که مورد تأیید نهادهای مسئول همچون بنیاد ملی بازیهای رایانهای است و از خرید بازیهای رایانهای قاچاق که تأییدیه وزارت ارشاد را ندارند، خودداری کنند؛ زیرا این بازیها با فرهنگ و آداب و رسوم و عرف جامعه ما منافات دارند و امکان دارد که رفتارهای سوئی را به قشر کودک و نوجوان تحمیل کنند که عوارض خطرناکی را در پی داشته باشد. به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان،نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه علنی امروز یکشنبه (۱۵اسفند) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی بخش هزینه ای لایحه بودجه ۱۴۰۱در بند (ن) تبصره ۶ مصوب کردند،دستگاه های اجرائی موظفند معافیت ها و تخفیفات مالیاتی و گمرکی قانونی را به صورت جمعی- خرجی در حساب های مربوط به خود ثبت کنند.

بر اساس بند (س) تبصره ۶؛ به استناد مواد(۱۰۳) و (۱۶۹مکرر) قانون مالیات های مستقیم و به منظور افزایش درآمدهای مالیاتی دولت از طریق ابطال تمبر مالیاتی، قوه قضائیه مکلف است دسترسی برخط سازمان امور مالیاتی و مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه را به سامانه تنظیم قرارداد الکترونیکی فراهم نماید. طبق بند (م) تبصره ۶، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موظف است از عرضه کنندگان انواع بازی های خارجی قابل نصب در رایانه، تلفن های همراه و کنسول عوارضی معادل ده درصد(۱۰ درصد) قیمت فروش را أخذ و به حساب درآمدی ۱۶۰۱۷۸ جدول شماره(۵) این قانون نزد خزانه داری کل کشور واریز نماید. سازمان امور مالیاتی مکلف است ظرف سه ماه زیرساخت لازم جهت پرداخت الکترونیکی مالیات و دریافت الکترونیکی مفاصا حساب مالیاتی در سراسر کشور را فراهم کند. سازمان امور مالیاتی در صورت اثبات خلاف گویی وکیل علاوه بر پیگیری موضوع در مراجع قضائی، نسبت به اعمال جریمه مالیاتی تا سقف پنج برابر اختلاف کشف شده اقدام می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید